Pregled prošlonedeljnih događaja
Protekle nedelje, američka finansijska tržišta su bila poprište različitih događaja koji odražavaju pulsiranje svetskog ekonomskog pejzaža. Umeren, ali pozitivan trend na akcijama bio je očigledan u rastu NASDAQ-a za više od 2%, dok su S&P 500 i Dow zabeležili umerene dobitke. Međutim, tačka interesovanja bila je volatilnost kamatnih stopa na dužničkim hartijama SAD-a, koja je izbila usled promena u izgledu za dalje podizanje referentnih kamatnih stopa.
Čelnik Federalnih rezervi SAD-a, Jerome Powell, dao je izjavu koja je rezultirala rastom prinosa na dužničkim hartijama, ukazujući na moguće dodatne napore u borbi protiv inflacije. Istovremeno, cene nafte su zabeležile treću uzastopnu nedelju pada, padajući na najniži nivo od sredine jula, pod uticajem mešanih podataka o globalnoj ekonomiji i zabrinutosti za potražnjom.
Nedeljni pad indeksa malih kapitalizacija Russell 2000 od preko 3% usledio je nakon prethodnog naglog porasta od gotovo 8%, značajno zaostavši za performansama velikih indeksa. Ovaj rezultat ostavio je Russell 2000 Index blago u negativnoj teritoriji na godišnjem nivou. Sa druge strane, cena Bitcoina je skočila na najviši nivo od maja 2022. godine, premašujući 37.000 dolara u petak, što predstavlja impresivan rast u odnosu na kraj prošle godine.
Osim toga, zabeležen je pad potrošačkog sentimenta u SAD-u, izazvan zabrinutošću zbog visokih kamatnih stopa i eskalacije konflikta na Bliskom istoku. Vlada Kine je izvestila o padu izvoza šesti mesec zaredom, dok su uvozi nastavili da rastu. U utorak se očekuje izveštaj o indeksu potrošačkih cena (Core CPI), pružajući uvid u produžetak nedavnih mešovitih trendova inflacije u oktobru.
Zaključno, dinamična nedelja na finansijskim tržištima nagoveštava kompleksnost izazova s kojima se suočava globalna ekonomija. Od kamatnih stopa i cena energenata do dinamike kriptovaluta, pažljivo praćenje ključnih indikatora će biti od suštinskog značaja za bolje razumevanje perspektiva tržišta u narednom periodu.