U centru pažnje američke berze ove nedelje našao se sukob između aktuelnog predsednika Donalda Trampa i osnivača Tesle i SpaceX-a, Ilona Maska. Taj sukob nije prošao bez posledica…Cena akcija Tesle pala je14% u jednom danu, što je najveći pad još od 2020. godine.
Šta se zapravo desilo?
Sve je počelo kada je Mask oštro kritikovao novi predlog budžeta koji je deo šire budžetske reforme administracije Donalda Trampa, nazivajući ga „odvratnim budžetskim predlogom“ i pozivajući javnost da izvrši pritisak na kongresmene – te da se predlog ’zaustavi’. Tramp je reagovao putem društvene mreže Truth Social, izražavajući razočaranje Maskovim stavom i otvoreno dovodeći u pitanje opravdanost državnih subvencija i ugovora koje Maskove kompanije imaju sa federalnom vladom. Poruka je bila jasna: prijateljstvo ima cenu.
Ubrzo se sukob rasplamsao u javnosti: pretnje, prozivke, pa čak i aluzije da Tramp bez Maskove pomoći 2024. godine ne bi pobedio na predsedničkim izborima. Povrh svega, Mask je izneo jednu zapanjujuću informaciju – ’Tramp se nalazi u Epstinovim dosijeima’ – što je dodatno uzburkalo javnost, obzirom da je taj slučaj ’javna tajna’, te da je zaturen u neku ’fioku’ koju niko nema hrabrosti da otvori…
Ali ono što je investitorima najviše zasmetalo jeste nesigurnost: da li bi eventualno ukidanje subvencija i ugovora moglo direktno pogoditi poslovanje Tesle i SpaceX-a?
U poslovnom kontekstu, investitori su zabrinuti zbog mogućih posledica po Teslu i druge Maskove kompanije, naročito ukoliko dođe do povlačenja državnih podsticaja ili revizije ugovora. Prema proceni J.P. Morgana, samo ukidanje poreske olakšice od 7.500 dolara po električnom vozilu moglo bi Tesli smanjiti godišnji profit za oko 1,2 milijarde dolara, dok bi dodatni udar mogao doći kroz smanjenje prihoda od regulatornih kredita, procenjenih na još oko 2 milijarde dolara. Kada se uzme sve u obzir – postaje jasno zašto je tržište reagovalo burno.
Odnosi između Trampa i Maska su bili veoma bliski. Mask je 2024. godine podržao Trampovu kandidaturu i učestvovao je u radu radne grupe za smanjenje troškova vlade (tzv. Department of Government Efficiency – DOGE). Međutim, krajem maja Mask se povukao sa te pozicije kako bi se, prema sopstvenim rečima, vratio vođenju poslovanja u Tesli, SpaceX-u, kao i drugim projektima pod njegovim okriljem.
Dok berza pokušava da se stabilizuje, stigle su vesti da je Bela kuća organizovala direktan poziv između Trampa i Maska, kako bi se strasti smirile. Cena Tesle je blago porasla u pre-market sesiji, ali poverenje investitora je i dalje vrlo uzdrmano.
Zaključak: Spor između Trampa i Maska ilustruje, koliko međusobni odnosi političkih i poslovnih aktera, mogu imati uticaja na samo tržište. Iako je još rano za konačne zaključke, investitori pažljivo prate razvoj situacije, imajući u vidu potencijalne regulatorne promene, fiskalne smernice i implikacije po državne ugovore Tesle i drugih kompanija u vlasništvu Ilona Maska.