Skip to main content

Prošlonedeljna aukcija američkih 20-godišnjih državnih obveznica u vrednosti od 16 milijardi dolara pokazala je zabrinjavajuće slab odziv tržišta. Posledica? Oštar rast prinosa, pad akcija i dodatni udarac statusu američkog dolara kao globalnog sigurnog utočišta.

Zašto je ova aukcija važna?

Investitori pažljivo prate tražnju za američkim obveznicama jer ona reflektuje poverenje u fiskalnu stabilnost SAD-a. Kada potražnja oslabi – kao što se desilo sada – to jasno šalje signal da tržište prepoznaje rastući fiskalni rizik. Prinos na 20-godišnje obveznice probio je 5%, dok je prinos na 10-godišnje obveznice skočio na 4,58%, što je rast od 10 baznih poena.

Šta je uzrokovalo ovako slab odziv?

Pored tehničkih faktora, glavni razlog leži u pogoršanju fiskalne slike SAD-a. Moody’s je nedavno snizio kreditni rejting SAD ispod prestižnog trostrukog A, naglašavajući sve veću zabrinutost u vezi sa budžetskim deficitom.

Bivši ministar finansija, Steven Mnuchin, otvoreno je izjavio da mu je deficit veći razlog za zabrinutost nego i sam trgovinski disbalans.

Geopolitički i politički faktor

Predsednik Predstavničkog doma, Mike Johnson, najavio je postizanje dogovora o poreskim olakšicama i dedukcijama, što implicira dodatni pritisak na budžet. Konzervativni krugovi već izražavaju nezadovoljstvo i pozivaju na oštrije mere štednje. Ovakva politička dinamika dodatno komplikuje sposobnost SAD-a da stabilizuje javne finansije.

Implikacije za investitore

Ovo nije izolovani događaj. Slaba aukcija i rast prinosa mogu signalizirati duži period nestabilnosti na tržištu obveznica. Investitori treba da obrate posebnu pažnju na dinamiku između monetarne politike, fiskalne održivosti i geopolitičkih tenzija, jer će upravo ta kombinacija odrediti kretanje globalnih tržišta u narednim kvartalima.

Zaključak:

Povećani prinosi ne znače automatski povoljnije prilike za ulaganje. U okruženju u kojem kreditni rejting pada, a deficit se širi – rast prinosa može biti odraz straha, a ne sigurnosti. Investitori bi trebalo biti dodatno oprezni, diverzifikacija portfolija uz kontinuirano praćenje makroekonomskih rizika je uvek dobar alat tokom ovakvih vremena.

Filip Žemlje

Filip Žemlje je licencirani broker sa iskustvom u pružanju brokerskih i finansijskih usluga. Diplomirao je na prestižnom Buckingham University, na smeru finansijski menadžment, a svoju karijeru je započeo pre više od tri godine u brokersko-dilerskoj kući Prudence Capital a.d. Beograd.